Rozhovor: Zeller

17. července 2006 v 11:13 | Pajoulinka
PRAHA (KE) - Za téměř osm let hraní zapustila pražsko-lounská partička COCOTTE MINUTE své hard-coreové kořínky hluboko do úrodné půdy české domácí scény. Začátkem března tohoto roku kapela vydala CD "Proti sobě", na které úspěšně navázalo PROTI SOBĚ TOUR. O tom, co se děje v řadách COCOTTE MINUTE jsem si povídala se zpěvákem Zellerem.
Pochybuji, že hrajeme osm let…To je nějaký informační šum…Vidím to tak na čtyři roky s odřenýma ušima.
Pozn. redakce: Nicméně skupina COCOTTE MINUTE datuje svůj vznik na oficiálních www stránkách do roku 1998 - viz. http://www.cocotteminute.org, tlačítko: "bio".
Právě jste vydali CD "Proti sobě". Jaké jsou ohlasy? Ať už od fanoušků, novinářů, kamarádů?
Zatím máme cca 95 % ohlasů velmi pozitivních a 5 % velmi negativních. Což nás těší, protože nejhorší je, když nejsou ohlasy žádné. A to jak od fans tak přátel a i novinářů. Zavděčit se každému stejně nejde. Ale kapela je s tím CD spokojená. A máme z něj velkou radost, protože se líbí i nám.
Jak se vám nahrávalo? Probíhalo natáčení hladce nebo se tak jak to bývá vyskytl nějaký problémek? Než jste šli do studia, měli jste všechny písně již napsané nebo vznikalo něco až na místě?
Obvykle chodíme do studia připravení a ani tentokrát to nebyla výjimka. Většina písniček byla už předem rozaranžovaná a texty napsané, takže až na pár drobností se ve studiu nic nemuselo zásadně dodělávat. Nejsme v Americe, abychom si to v klidu skládali až na místě. Pochybuji, že by nám to studio pak někdo zaplatil. I takhle je to investice v rozsahu desítek tisíc. Zkoušet si můžeme doma a ve zkušebně. Zkoušení ve studiu za 500,-Kč na hodinu nám přijde jako zbytečný luxus.
Jakým způsobem u COCOTTE MINUTE vznikají písničky? Máte docela osobité texty, znamená to, že jsou pro vás texty stejně důležité jako hudba samotná?
Jsme rádi, že si čím dál víc lidí všímá, že si dáváme hodně práce s texty. To nás těší. Jsme česká kapela a chceme, aby fans našim trackům rozuměli a věděli o čem jsou a co chceme říct. Určitě by bylo jednodušší psát v angličtině, kam lze schovat jakékoliv nesmysly, ale to by nás nebavilo. Má to samozřejmě i nevýhody, protože s českým textem jdeš s kůží na trh, protože všichni rozumějí. Ale je to výzva a my máme výzvy rádi. Co se týká vzniku písniček, je to samovolný proces. Někdy je první text a podle něj se pak dodělává muzika. Proto jsou některé písničky třeba i trochu netypické pro tuhle skupinu. Nebo se udělá hrubý náčrt písničky a postupně se k tomu dodělá text a proaranžuje se to zpět k textu.
Jak se stavíte k natáčení videoklipů? Nyní v televizi běží váš aktuální videoklip "Kopem". Jak vznikal? Je to pro vás zábava? Podílíte se na vymýšlení scénářů klipů také vy sami?
Videoklip je v této zemi jedinou smysluplnou snahou o mediální prezentaci jakékoliv skupiny. Díky nastavení radiového trhu je vlastně pro většinu českých kapel, nehrající mainstream, nemožné dostat se do rádia, takže zbývá pouze televize, která je paradoxně mnohem otevřenější a svobodnější v přístupu k novým českým kapelám. Podobný problém je i v hudebních časopisech. V našem případě byly klipy hlavní zbraní kapely a sázka na ně se vyplatila. Náš nový klip je záznam z koncertu ve sportovní hale, kde jsme předskakovali Danielu Landovi a to včetně zvuku. Sami jsme chtěli vědět, jak COCOTTE MINUTE vlastně vypadají naživo i se zvukem, protože to jinak nikdy neuvidíme.
Mimo jiné jsi také zdatným moderátorem pořadu SuperPomeranč zabývajícího se extrémními sporty, hudbou a zábavou. Jak jsi se k moderování dostal? Jak se ti daří spojit náročnou hudební profesi s prací před kamerou v televizi?
Vše vzniklo během příprav křtu první desky COCOTTE MINUTE "Czeko". Chtěli jsme tu desku pokřtít během živého hraní v Noci s Andělem a dostali jsme to jako podmínku. Protože každý kolem hudebních pořadů v ČT měl někoho na konkurs přivést, a já jsem byl zrovna po ruce, tak jsem tomu neunikl. Protože tam bylo cca 30 lidí, kteří byli už v té době mnohem "provařenější" (jednalo se hlavně o muzikanty ze slavnějších kapel než jsme my), šel jsem tam s klidem, že splním co jsem kvůli noci slíbil a bude klid, ale k naprostému zděšení všech přítomných jsme ten konkurs vyhrál. Ale jsem za to rád. Je to zajímavá zkušenost. Musel jsem sice přestat pracovat v Paláci Akropolis, kde jsem dělal zástupce šéfproducenta a přestal jsem jezdit jako tourmanager J.A.R., což byla neuvěřitelně zajímavá, i když velmi náročná práce, ale vždy je něco za něco. Momentálně se věnuji pouze kapele, televizi a rádiu. A to v uvedeném pořadí.
Důsledně se držíte mimo mainstream a přesto si k vám nalezlo cestu fanoušků více než dost. Čím si myslíš, že to je? Že by to nebylo s vkusem posluchačů zas až tak na štíru, jak se občas prezentuje?
Doufáme, že je to výsledek poctivosti v přístupu k tomu co děláme. Každý kdo přijde na náš koncert a je bez jakýchkoliv předsudků vůči nám má možnost prostě vidět pět kluků, kteří do toho řežou a baví je to. Nic víc, nic míň. Snažíme se dělat to co děláme nejlíp, jak to umíme a nikomu nic nenalháváme. Koneckonců lhát ani neumíme. Snažíme se nepodbízet. Prostě tady to je a zpracujte si to jak uznáte za vhodné. Někoho tento přístup irituje, někdo je ochoten na tu hru přistoupit. Jsme rádi za každou novou duši, ale na druhou stranu nestojíme o ně za každou cenu. Líbí, vítej - nelíbí? Jdi si svojí cestou a nám tu naší nekomplikuj. Evidentně to nese výsledky.
Od dubna pojedete již druhé Rock Cirkus Tour. Tentokráte s takřka kultovní kapelou ELEKTRICK MANN. Je poslání Rock Cirkusu stále stejné? Tedy prezentovat mladé nadějné kapely? Jak jste si vybrali právě kapelu ELEKTRICK MANN? Myslíš si, že spojení COCOTTE MINUTE s ELEKTRICK MANN bude stejně úspěšné jako minulý rock s kapelami POST-IT a IMODIUM?
Pro mě je Rock Cirkus něco jako zájezd mateřský školky. Prostě někam jedeš s kámošema, tam si zahrajete a uděláte si pěknej mejdan. Ráno je ti strašně špatně a jedeš na další večírek. Naštěstí se to jede tak jednou za rok, takže se to přežít dá. Co se týká ELEKTRICK MANNU, dostali jsme se k sobě přes label, který vydává obě kapely. Dali jsme si sraz a k ránu jsme zjistili, že máme hodně věcí společných, a že tohle spojení je přesně ono. Nevím jak to dopadne ale zájezd 12 magorů je opravdu výzva. Rock Cirkus je zajímavý brand, na který lidé slyší, takže splnil svůj účel. Je to pro nás o to cennější, že jsme si to s POST-IT vymysleli sami.
Co připravujete pro své fanoušky nového? Na co se můžou těšit?
Deska je od 6. března 2006 na světě, takže následuje od 1.dubna 2006 tour k desce (Rock Cirkus) a v rámci tohoto tour pokřtíme CD "Proti sobě" 8. dubna 2006 v Akropolis. Připravujeme druhý klip a snažíme se dotáhnout do zdárného konce nový web a rozjet novou vlnu "náboru" do fanclubu. No a samozřejmě hodně koncertů. Na to se těšíme nejvíc.
Díky za fajn rozhovor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama